1.5SMC440C
1.5SMC440C
Part Number :
1.5SMC440C
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Description :
TVS, 356V, 1500W Bi
Datasheet :
1.5SMC440C.pdf
Category :
TVS - Diodes
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2119
Delivery Services :
1.5SMC440C
Comments
    1.5SMC440C Specifications
    Category:
    TVS - Diodes
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    356V
    Voltage-Breakdown(Min):
    396V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    631V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    2.4A
    Power-PeakPulse:
    1500W (1.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)
    MountingType:
    Surface Mount
    1.5SMC440C FAQ
    1. How to order 1.5SMC440C on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the 1.5SMC440C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1.5SMC440C?
    1.5SMC440C Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.