16UL1015STRWHI25
16UL1015STRWHI25
Part Number :
16UL1015STRWHI25
Manufacturer :
Remington Industries
Description :
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 25'
Datasheet :
16UL1015STRWHI25.pdf
Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2241
Delivery Services :
16UL1015STRWHI25
Comments
    16UL1015STRWHI25 Specifications
    Category:
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    CableType:
    Hook-Up
    WireGauge:
    16 AWG
    ConductorStrand:
    26/30
    ConductorMaterial:
    Copper, Tinned
    Jacket(Insulation)Material:
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
    Jacket(Insulation)Diameter:
    0.124 (3.15mm)
    Jacket(Insulation)Thickness:
    0.030 (0.76mm)
    Length:
    25.00' (7.62m)
    Voltage:
    600V
    OperatingTemperature:
    105°C
    JacketColor:
    White
    Ratings:
    UL Style 1015
    16UL1015STRWHI25 FAQ
    1. How to order 16UL1015STRWHI25 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the 16UL1015STRWHI25 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 16UL1015STRWHI25?
    16UL1015STRWHI25 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.