AT24C02A-10PC-2.7
AT24C02A-10PC-2.7
Part Number :
AT24C02A-10PC-2.7
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Datasheet :
AT24C02A-10PC-2.7.pdf
Category :
Memory
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3860
Delivery Services :
AT24C02A-10PC-2.7
Comments
    AT24C02A-10PC-2.7 Specifications
    Category:
    Memory
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    MemoryType:
    Non-Volatile
    MemoryFormat:
    EEPROM
    Technology:
    EEPROM
    MemorySize:
    2Kb (256 x 8)
    MemoryInterface:
    I²C
    ClockFrequency:
    400 kHz
    WriteCycleTime-WordPage:
    5ms
    AccessTime:
    900 ns
    Voltage-Supply:
    2.7V ~ 5.5V
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    MountingType:
    Through Hole
    AT24C02A-10PC-2.7 FAQ
    1. How to order AT24C02A-10PC-2.7 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the AT24C02A-10PC-2.7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AT24C02A-10PC-2.7?
    AT24C02A-10PC-2.7 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.