ATMEGA16-16PJ
ATMEGA16-16PJ
Part Number :
ATMEGA16-16PJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Datasheet :
ATMEGA16-16PJ.pdf
Category :
Embedded - Microcontrollers
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3816
Delivery Services :
ATMEGA16-16PJ
Comments
    ATMEGA16-16PJ Specifications
    Category:
    Embedded - Microcontrollers
    Package/Case:
    40-DIP (0.600", 15.24mm)
    Packaging:
    Tube
    Series:
    AVR® ATmega
    ProductStatus:
    RoHS
    CoreProcessor:
    16MHz
    CoreSize:
    1K x 8
    Speed:
    8-Bit
    Connectivity:
    512 x 8
    Peripherals:
    Obsolete
    NumberofI/O:
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    ProgramMemorySize:
    I²C, SPI, UART/USART
    ProgramMemoryType:
    Through Hole
    EEPROMSize:
    32
    RAMSize:
    AVR
    Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
    A/D 8x10b
    DataConverters:
    Internal
    OscillatorType:
    16KB (8K x 16)
    OperatingTemperature:
    FLASH
    MountingType:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    ATMEGA16-16PJ FAQ
    1. How to order ATMEGA16-16PJ on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the ATMEGA16-16PJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ATMEGA16-16PJ?
    ATMEGA16-16PJ Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.