EEU-FC0J103SB
EEU-FC0J103SB
Part Number :
EEU-FC0J103SB
Manufacturer :
Panasonic Electronic Components
Description :
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet :
EEU-FC0J103SB.pdf
Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2114
Delivery Services :
EEU-FC0J103SB
Comments
    EEU-FC0J103SB Specifications
    Category:
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Series:
    FC
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    10000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    6.3 V
    ESR(EquivalentSeriesResistance):
    Lifetime@Temp:
    5000 Hrs @ 105°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    RippleCurrent@LowFrequency:
    2.329 A @ 120 Hz
    RippleCurrent@HighFrequency:
    2.74 A @ 100 kHz
    Impedance:
    20 mOhms
    LeadSpacing:
    0.295 (7.50mm)
    Size/Dimension:
    0.709 Dia (18.00mm)
    Height-Seated(Max):
    1.063 (27.00mm)
    SurfaceMountLandSize:
    MountingType:
    Through Hole
    EEU-FC0J103SB FAQ
    1. How to order EEU-FC0J103SB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the EEU-FC0J103SB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EEU-FC0J103SB?
    EEU-FC0J103SB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.