EEU-FC1A221
EEU-FC1A221
Part Number :
EEU-FC1A221
Description :
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet :
EEU-FC1A221.pdf
In Stock :
2118
Delivery Services :
EEU-FC1A221
Comments
    EEU-FC1A221 Specifications
    Packaging:
    Bulk
    ProductStatus:
    Obsolete
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    10 V
    ESR(EquivalentSeriesResistance):
    Lifetime@Temp:
    1000 Hrs @ 105°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    RippleCurrent@LowFrequency:
    260 mA @ 120 Hz
    RippleCurrent@HighFrequency:
    400 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    250 mOhms
    LeadSpacing:
    0.098 (2.50mm)
    Size/Dimension:
    0.248 Dia (6.30mm)
    Height-Seated(Max):
    0.591 (15.00mm)
    Through Hole
    EEU-FC1A221 FAQ
    1. How to order EEU-FC1A221 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the EEU-FC1A221 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EEU-FC1A221?
    EEU-FC1A221 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.