EEU-FC1H151
EEU-FC1H151
Part Number :
EEU-FC1H151
Description :
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet :
EEU-FC1H151.pdf
In Stock :
2566
Delivery Services :
EEU-FC1H151
Comments
    EEU-FC1H151 Specifications
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    50 V
    ESR(EquivalentSeriesResistance):
    Lifetime@Temp:
    3000 Hrs @ 105°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    RippleCurrent@LowFrequency:
    552.5 mA @ 120 Hz
    RippleCurrent@HighFrequency:
    850 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    119 mOhms
    LeadSpacing:
    0.197 (5.00mm)
    Size/Dimension:
    0.394 Dia (10.00mm)
    Height-Seated(Max):
    0.630 (16.00mm)
    Through Hole
    EEU-FC1H151 FAQ
    1. How to order EEU-FC1H151 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the EEU-FC1H151 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EEU-FC1H151?
    EEU-FC1H151 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.