EEU-FC1V561SB
EEU-FC1V561SB
Part Number :
EEU-FC1V561SB
Description :
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Datasheet :
EEU-FC1V561SB.pdf
In Stock :
3172
Delivery Services :
EEU-FC1V561SB
Comments
    EEU-FC1V561SB Specifications
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    560 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    35 V
    ESR(EquivalentSeriesResistance):
    Lifetime@Temp:
    5000 Hrs @ 105°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    RippleCurrent@LowFrequency:
    1.241 A @ 120 Hz
    RippleCurrent@HighFrequency:
    1.655 A @ 100 kHz
    Impedance:
    38 mOhms
    LeadSpacing:
    0.197 (5.00mm)
    Size/Dimension:
    0.492 Dia (12.50mm)
    Height-Seated(Max):
    0.866 (22.00mm)
    Through Hole
    EEU-FC1V561SB FAQ
    1. How to order EEU-FC1V561SB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the EEU-FC1V561SB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EEU-FC1V561SB?
    EEU-FC1V561SB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.