EEU-HD1A103
EEU-HD1A103
Part Number :
EEU-HD1A103
Manufacturer :
Panasonic Electronic Components
Description :
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet :
EEU-HD1A103.pdf
Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3275
Delivery Services :
EEU-HD1A103
Comments
    EEU-HD1A103 Specifications
    Category:
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    HD
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    10000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    10 V
    ESR(EquivalentSeriesResistance):
    Lifetime@Temp:
    2000 Hrs @ 105°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    RippleCurrent@LowFrequency:
    1.89 A @ 120 Hz
    RippleCurrent@HighFrequency:
    2.174 A @ 100 kHz
    Impedance:
    LeadSpacing:
    0.295 (7.50mm)
    Size/Dimension:
    0.630 Dia (16.00mm)
    Height-Seated(Max):
    1.063 (27.00mm)
    SurfaceMountLandSize:
    MountingType:
    Through Hole
    EEU-HD1A103 FAQ
    1. How to order EEU-HD1A103 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the EEU-HD1A103 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EEU-HD1A103?
    EEU-HD1A103 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.