EEU-HD1C153
EEU-HD1C153
Part Number :
EEU-HD1C153
Description :
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet :
EEU-HD1C153.pdf
In Stock :
3336
Delivery Services :
EEU-HD1C153
Comments
    EEU-HD1C153 Specifications
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    15000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    16 V
    ESR(EquivalentSeriesResistance):
    Lifetime@Temp:
    2000 Hrs @ 105°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    RippleCurrent@LowFrequency:
    2.21 A @ 120 Hz
    RippleCurrent@HighFrequency:
    2.542 A @ 100 kHz
    Impedance:
    LeadSpacing:
    0.295 (7.50mm)
    Size/Dimension:
    0.709 Dia (18.00mm)
    Height-Seated(Max):
    1.476 (37.50mm)
    Through Hole
    EEU-HD1C153 FAQ
    1. How to order EEU-HD1C153 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the EEU-HD1C153 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EEU-HD1C153?
    EEU-HD1C153 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.