HC2-HP-DC48V-F
HC2-HP-DC48V-F
Part Number :
HC2-HP-DC48V-F
Manufacturer :
Panasonic Electric Works
Description :
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V
Datasheet :
HC2-HP-DC48V-F.pdf
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3284
Delivery Services :
HC2-HP-DC48V-F
Comments
    HC2-HP-DC48V-F Specifications
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Packaging:
    Tray
    Series:
    HC
    ProductStatus:
    Obsolete
    MountingType:
    Through Hole
    CoilVoltage:
    48VDC
    ContactForm:
    DPDT (2 Form C)
    ContactRating(Current):
    7 A
    SwitchingVoltage:
    250VAC - Max
    CoilCurrent:
    18.5 mA
    CoilType:
    Non Latching
    Features:
    TerminationStyle:
    PC Pin
    SealRating:
    CoilInsulation:
    MustOperateVoltage:
    38.4 VDC
    MustReleaseVoltage:
    4.8 VDC
    OperateTime:
    20 ms
    ReleaseTime:
    20 ms
    OperatingTemperature:
    -50°C ~ 70°C
    ContactMaterial:
    Silver Alloy, Cadmium Free
    HC2-HP-DC48V-F FAQ
    1. How to order HC2-HP-DC48V-F on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the HC2-HP-DC48V-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HC2-HP-DC48V-F?
    HC2-HP-DC48V-F Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.