IMC1008ER6R8J
IMC1008ER6R8J
Part Number :
IMC1008ER6R8J
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
FIXED IND 6.8UH 165MA 2.8OHM SMD
Datasheet :
IMC1008ER6R8J.pdf
Category :
Fixed Inductors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
950
Delivery Services :
IMC1008ER6R8J
Comments
    IMC1008ER6R8J Specifications
    Category:
    Fixed Inductors
    Package/Case:
    1008 (2520 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    IMC-1008
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±5%
    CurrentRating(Amps):
    165 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    2.8Ohm Max
    Q@Freq:
    20 @ 7.96MHz
    Frequency-SelfResonant:
    39MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    7.96 MHz
    Features:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    1008 (2520 Metric)
    IMC1008ER6R8J FAQ
    1. How to order IMC1008ER6R8J on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the IMC1008ER6R8J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IMC1008ER6R8J?
    IMC1008ER6R8J Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.