IMC1812ER1R0K
IMC1812ER1R0K
Part Number :
IMC1812ER1R0K
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
Datasheet :
IMC1812ER1R0K.pdf
Category :
Fixed Inductors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
300
Delivery Services :
IMC1812ER1R0K
Comments
    IMC1812ER1R0K Specifications
    Category:
    Fixed Inductors
    Package/Case:
    1812 (4532 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    IMC-1812
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Iron Powder
    Inductance:
    1 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    450 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    500mOhm Max
    Q@Freq:
    50 @ 7.96MHz
    Frequency-SelfResonant:
    100MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    7.96 MHz
    Features:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    1812
    IMC1812ER1R0K FAQ
    1. How to order IMC1812ER1R0K on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the IMC1812ER1R0K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IMC1812ER1R0K?
    IMC1812ER1R0K Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.