JC1A1B-DC12V
JC1A1B-DC12V
Part Number :
JC1A1B-DC12V
Manufacturer :
Panasonic Electric Works
Description :
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Datasheet :
JC1A1B-DC12V.pdf
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2055
Delivery Services :
JC1A1B-DC12V
Comments
    JC1A1B-DC12V Specifications
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    JC
    ProductStatus:
    Obsolete
    MountingType:
    Through Hole
    CoilVoltage:
    12VDC
    ContactForm:
    DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
    ContactRating(Current):
    5 A
    SwitchingVoltage:
    250VAC - Max
    CoilCurrent:
    83.3 mA
    CoilType:
    Non Latching
    Features:
    TerminationStyle:
    PC Pin
    SealRating:
    CoilInsulation:
    MustOperateVoltage:
    9.6 VDC
    MustReleaseVoltage:
    1.2 VDC
    OperateTime:
    15 ms
    ReleaseTime:
    2 ms
    OperatingTemperature:
    -50°C ~ 60°C
    ContactMaterial:
    Silver Alloy
    JC1A1B-DC12V FAQ
    1. How to order JC1A1B-DC12V on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the JC1A1B-DC12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JC1A1B-DC12V?
    JC1A1B-DC12V Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.