JK1APF-12V
JK1APF-12V
Part Number :
JK1APF-12V
Manufacturer :
Panasonic Electric Works
Description :
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
Datasheet :
JK1APF-12V.pdf
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3661
Delivery Services :
JK1APF-12V
Comments
    JK1APF-12V Specifications
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    JK
    ProductStatus:
    Obsolete
    MountingType:
    Through Hole
    CoilVoltage:
    12VDC
    ContactForm:
    SPST-NO (1 Form A)
    ContactRating(Current):
    8 A
    SwitchingVoltage:
    250VAC, 110VDC - Max
    CoilCurrent:
    17 mA
    CoilType:
    Non Latching
    Features:
    TerminationStyle:
    PC Pin
    SealRating:
    Sealed - Flux Protection
    CoilInsulation:
    MustOperateVoltage:
    9.6 VDC
    MustReleaseVoltage:
    0.6 VDC
    OperateTime:
    4 ms
    ReleaseTime:
    2 ms
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 70°C
    ContactMaterial:
    Silver Alloy
    JK1APF-12V FAQ
    1. How to order JK1APF-12V on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the JK1APF-12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JK1APF-12V?
    JK1APF-12V Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.