LD1086DT25TR
LD1086DT25TR
Part Number :
LD1086DT25TR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Description :
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DPAK
Datasheet :
LD1086DT25TR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3705
Delivery Services :
LD1086DT25TR
Comments
    LD1086DT25TR Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    30V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.5V @ 1.5A
    Current-Output:
    1.5A
    Current-Quiescent(Iq):
    10 mA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    81dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LD1086DT25TR FAQ
    1. How to order LD1086DT25TR on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LD1086DT25TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD1086DT25TR?
    LD1086DT25TR Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.