LM1117DT-2.85/NOPB
LM1117DT-2.85/NOPB
Part Number :
LM1117DT-2.85/NOPB
Manufacturer :
National Semiconductor
Description :
IC REG LIN 2.85V 800MA TO252-3
Datasheet :
LM1117DT-2.85/NOPB.pdf
In Stock :
3391
Delivery Services :
LM1117DT-2.85/NOPB
Comments
    LM1117DT-2.85/NOPB Specifications
    Package/Case:
    TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Voltage-Input(Max):
    15V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.85V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.2V @ 800mA
    Current-Output:
    800mA
    Current-Quiescent(Iq):
    5 mA
    Current-Supply(Max):
    10 mA
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LM1117DT-2.85/NOPB FAQ
    1. How to order LM1117DT-2.85/NOPB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LM1117DT-2.85/NOPB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM1117DT-2.85/NOPB?
    LM1117DT-2.85/NOPB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.