LM1117MP-1.8/NOPB
LM1117MP-1.8/NOPB
Part Number :
LM1117MP-1.8/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 800MA SOT223
Datasheet :
LM1117MP-1.8/NOPB.pdf
In Stock :
3205
Delivery Services :
LM1117MP-1.8/NOPB
Comments
    LM1117MP-1.8/NOPB Specifications
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Voltage-Input(Max):
    15V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.2V @ 800mA
    Current-Output:
    800mA
    Current-Quiescent(Iq):
    5 mA
    Current-Supply(Max):
    10 mA
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LM1117MP-1.8/NOPB FAQ
    1. How to order LM1117MP-1.8/NOPB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LM1117MP-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM1117MP-1.8/NOPB?
    LM1117MP-1.8/NOPB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.