LM2940LD-12
LM2940LD-12
Part Number :
LM2940LD-12
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 12V 1A 8WSON
Datasheet :
LM2940LD-12.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
11000
Delivery Services :
LM2940LD-12
Comments
    LM2940LD-12 Specifications
    Category:
    Package/Case:
    8-WDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Not For New Designs
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    26V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    12V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1V @ 1A
    Current-Output:
    1A
    Current-Quiescent(Iq):
    10 mA
    Current-Supply(Max):
    15 mA
    PSRR:
    66dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LM2940LD-12 FAQ
    1. How to order LM2940LD-12 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LM2940LD-12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM2940LD-12?
    LM2940LD-12 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.