LP2951ACSD-3.3/NOPB
LP2951ACSD-3.3/NOPB
Part Number :
LP2951ACSD-3.3/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8WSON
Datasheet :
LP2951ACSD-3.3/NOPB.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3802
Delivery Services :
LP2951ACSD-3.3/NOPB
Comments
    LP2951ACSD-3.3/NOPB Specifications
    Category:
    Package/Case:
    8-WDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Adjustable (Fixed)
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    30V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.235V (3.3V)
    Voltage-Output(Max):
    29V
    VoltageDropout(Max):
    0.6V @ 100mA
    Current-Output:
    100mA
    Current-Quiescent(Iq):
    120 µA
    Current-Supply(Max):
    14 mA
    PSRR:
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    MountingType:
    Surface Mount
    LP2951ACSD-3.3/NOPB FAQ
    1. How to order LP2951ACSD-3.3/NOPB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LP2951ACSD-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP2951ACSD-3.3/NOPB?
    LP2951ACSD-3.3/NOPB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.