LP2985IM5-2.5/NOPB
LP2985IM5-2.5/NOPB
Part Number :
LP2985IM5-2.5/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Datasheet :
LP2985IM5-2.5/NOPB.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2920
Delivery Services :
LP2985IM5-2.5/NOPB
Comments
    LP2985IM5-2.5/NOPB Specifications
    Category:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.58V @ 150mA
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    95 µA
    Current-Supply(Max):
    2.5 mA
    PSRR:
    45dB (1kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LP2985IM5-2.5/NOPB FAQ
    1. How to order LP2985IM5-2.5/NOPB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LP2985IM5-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP2985IM5-2.5/NOPB?
    LP2985IM5-2.5/NOPB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.