LP2985IM5-3.8/NOPB
LP2985IM5-3.8/NOPB
Part Number :
LP2985IM5-3.8/NOPB
Description :
IC REG LINEAR 3.8V 150MA SOT23-5
Datasheet :
LP2985IM5-3.8/NOPB.pdf
In Stock :
3367
Delivery Services :
LP2985IM5-3.8/NOPB
Comments
    LP2985IM5-3.8/NOPB Specifications
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.58V @ 150mA
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    95 µA
    Current-Supply(Max):
    2.5 mA
    PSRR:
    45dB (1kHz)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LP2985IM5-3.8/NOPB FAQ
    1. How to order LP2985IM5-3.8/NOPB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LP2985IM5-3.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP2985IM5-3.8/NOPB?
    LP2985IM5-3.8/NOPB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.