LP2987IM-3.8/NOPB
LP2987IM-3.8/NOPB
Part Number :
LP2987IM-3.8/NOPB
Description :
IC REG LINEAR 3.8V 200MA 8SOIC
Datasheet :
LP2987IM-3.8/NOPB.pdf
In Stock :
3507
Delivery Services :
LP2987IM-3.8/NOPB
Comments
    LP2987IM-3.8/NOPB Specifications
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.35V @ 200mA
    Current-Output:
    200mA
    Current-Quiescent(Iq):
    120 µA
    Current-Supply(Max):
    3.7 mA
    PSRR:
    65dB (1kHz)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LP2987IM-3.8/NOPB FAQ
    1. How to order LP2987IM-3.8/NOPB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LP2987IM-3.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP2987IM-3.8/NOPB?
    LP2987IM-3.8/NOPB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.