LP38692MP-1.8/NOPB
LP38692MP-1.8/NOPB
Part Number :
LP38692MP-1.8/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-5
Datasheet :
LP38692MP-1.8/NOPB.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
450
Delivery Services :
LP38692MP-1.8/NOPB
Comments
    LP38692MP-1.8/NOPB Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-261-5, TO-261AB
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    10V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.6V @ 1A
    Current-Output:
    1A
    Current-Quiescent(Iq):
    55 µA
    Current-Supply(Max):
    100 µA
    PSRR:
    55dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LP38692MP-1.8/NOPB FAQ
    1. How to order LP38692MP-1.8/NOPB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LP38692MP-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP38692MP-1.8/NOPB?
    LP38692MP-1.8/NOPB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.