LP3990TL-2.5/NOPB
LP3990TL-2.5/NOPB
Part Number :
LP3990TL-2.5/NOPB
Description :
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4DSBGA
Datasheet :
LP3990TL-2.5/NOPB.pdf
In Stock :
3975
Delivery Services :
LP3990TL-2.5/NOPB
Comments
    LP3990TL-2.5/NOPB Specifications
    Package/Case:
    4-WFBGA, DSBGA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Voltage-Input(Max):
    6V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.2V @ 150mA
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    80 µA
    Current-Supply(Max):
    120 µA
    PSRR:
    55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    MountingType:
    Surface Mount
    LP3990TL-2.5/NOPB FAQ
    1. How to order LP3990TL-2.5/NOPB on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the LP3990TL-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP3990TL-2.5/NOPB?
    LP3990TL-2.5/NOPB Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.