MAX15006AASA+
MAX15006AASA+
Part Number :
MAX15006AASA+
Manufacturer :
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description :
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8SOIC
Datasheet :
MAX15006AASA+.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2648
Delivery Services :
MAX15006AASA+
Comments
    MAX15006AASA+ Specifications
    Category:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    40V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1V @ 50mA
    Current-Output:
    50mA
    Current-Quiescent(Iq):
    17 µA
    Current-Supply(Max):
    150 µA
    PSRR:
    66dB (100Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    MountingType:
    Surface Mount
    MAX15006AASA+ FAQ
    1. How to order MAX15006AASA+ on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MAX15006AASA+ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MAX15006AASA+?
    MAX15006AASA+ Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.