MC78M12CT
MC78M12CT
Part Number :
MC78M12CT
Manufacturer :
onsemi
Description :
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220AB
Datasheet :
MC78M12CT.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2682
Delivery Services :
MC78M12CT
Comments
    MC78M12CT Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    35V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    12V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    80dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C
    MountingType:
    Through Hole
    MC78M12CT FAQ
    1. How to order MC78M12CT on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MC78M12CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC78M12CT?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC78M12CT.
    MC78M12CT Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.