MC78M24CT
MC78M24CT
Part Number :
MC78M24CT
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Description :
IC REG LINEAR 24V 500MA TO220-3
Datasheet :
MC78M24CT.pdf
In Stock :
3027
Delivery Services :
MC78M24CT
Comments
    MC78M24CT Specifications
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Voltage-Input(Max):
    40V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    24V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    2V @ 500mA
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    6 mA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    70dB (120Hz)
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C
    MountingType:
    Through Hole
    MC78M24CT FAQ
    1. How to order MC78M24CT on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MC78M24CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC78M24CT?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC78M24CT.
    MC78M24CT Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.