MIC29150-12WT
MIC29150-12WT
Part Number :
MIC29150-12WT
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3
Datasheet :
MIC29150-12WT.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3732
Delivery Services :
MIC29150-12WT
Comments
    MIC29150-12WT Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    26V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    12V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.6V @ 1.5A
    Current-Output:
    1.5A
    Current-Quiescent(Iq):
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Through Hole
    MIC29150-12WT FAQ
    1. How to order MIC29150-12WT on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MIC29150-12WT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC29150-12WT?
    MIC29150-12WT Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.