MIC5200-3.3BS
MIC5200-3.3BS
Part Number :
MIC5200-3.3BS
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT223-3
Datasheet :
MIC5200-3.3BS.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2512
Delivery Services :
MIC5200-3.3BS
Comments
    MIC5200-3.3BS Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    26V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.35V @ 100mA
    Current-Output:
    100mA
    Current-Quiescent(Iq):
    350 µA
    Current-Supply(Max):
    1.5 mA
    PSRR:
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    MIC5200-3.3BS FAQ
    1. How to order MIC5200-3.3BS on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MIC5200-3.3BS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC5200-3.3BS?
    MIC5200-3.3BS Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.