MIC5209-3.3BM
MIC5209-3.3BM
Part Number :
MIC5209-3.3BM
Description :
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
Datasheet :
MIC5209-3.3BM.pdf
In Stock :
3309
Delivery Services :
MIC5209-3.3BM
Comments
    MIC5209-3.3BM Specifications
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.6V @ 500mA
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    170 µA
    Current-Supply(Max):
    25 mA
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    MIC5209-3.3BM FAQ
    1. How to order MIC5209-3.3BM on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MIC5209-3.3BM price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC5209-3.3BM?
    MIC5209-3.3BM Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.