MIC5259-2.1YML-TR
MIC5259-2.1YML-TR
Part Number :
MIC5259-2.1YML-TR
Description :
IC REG LINEAR 2.1V 300MA 6MLF
Datasheet :
MIC5259-2.1YML-TR.pdf
In Stock :
3494
Delivery Services :
MIC5259-2.1YML-TR
Comments
    MIC5259-2.1YML-TR Specifications
    Package/Case:
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Voltage-Input(Max):
    6V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.1V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.55V @ 300mA
    Current-Output:
    300mA
    Current-Quiescent(Iq):
    150 µA
    Current-Supply(Max):
    250 µA
    PSRR:
    65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    MIC5259-2.1YML-TR FAQ
    1. How to order MIC5259-2.1YML-TR on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MIC5259-2.1YML-TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC5259-2.1YML-TR?
    MIC5259-2.1YML-TR Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.