MP2018GZD-33-P
MP2018GZD-33-P
Part Number :
MP2018GZD-33-P
Manufacturer :
Monolithic Power Systems Inc.
Description :
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-5
Datasheet :
MP2018GZD-33-P.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
196
Delivery Services :
MP2018GZD-33-P
Comments
    MP2018GZD-33-P Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.3V @ 500mA
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    17 µA
    Current-Supply(Max):
    150 µA
    PSRR:
    57dB ~ 51dB (100Hz ~ 100kHz)
    ControlFeatures:
    Power Good
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    MountingType:
    Surface Mount
    MP2018GZD-33-P FAQ
    1. How to order MP2018GZD-33-P on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MP2018GZD-33-P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP2018GZD-33-P?
    MP2018GZD-33-P Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.