MY3-02-DC48
MY3-02-DC48
Part Number :
MY3-02-DC48
Manufacturer :
Omron Automation and Safety
Description :
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 48V
Datasheet :
MY3-02-DC48.pdf
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2562
Delivery Services :
MY3-02-DC48
Comments
    MY3-02-DC48 Specifications
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    MY
    ProductStatus:
    Active
    MountingType:
    Through Hole
    CoilVoltage:
    48VDC
    ContactForm:
    3PDT (3 Form C)
    ContactRating(Current):
    5 A
    SwitchingVoltage:
    250VAC, 125VDC - Max
    CoilCurrent:
    18.5 mA
    CoilType:
    Non Latching
    Features:
    TerminationStyle:
    PC Pin
    SealRating:
    CoilInsulation:
    MustOperateVoltage:
    38.4 VDC
    MustReleaseVoltage:
    4.8 VDC
    OperateTime:
    20 ms
    ReleaseTime:
    20 ms
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 70°C
    ContactMaterial:
    Silver (Ag)
    MY3-02-DC48 FAQ
    1. How to order MY3-02-DC48 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the MY3-02-DC48 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MY3-02-DC48?
    MY3-02-DC48 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.