NCP1002PG
NCP1002PG
Part Number :
NCP1002PG
Manufacturer :
onsemi
Description :
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8DIP
Datasheet :
NCP1002PG.pdf
Category :
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2493
Delivery Services :
NCP1002PG
Comments
    NCP1002PG Specifications
    Category:
    Packaging:
    Tube,Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputIsolation:
    Isolated
    InternalSwitch(s):
    Yes
    Voltage-Breakdown:
    700V
    Topology:
    Flyback, Forward
    Voltage-StartUp:
    8.5 V
    Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
    7.5V ~ 10V
    DutyCycle:
    72%
    Frequency-Switching:
    100kHz
    Power(Watts):
    FaultProtection:
    Current Limiting, Over Temperature
    ControlFeatures:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    NCP1002PG FAQ
    1. How to order NCP1002PG on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the NCP1002PG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NCP1002PG?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP1002PG.
    NCP1002PG Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.