PIC16F1575-E/ST
PIC16F1575-E/ST
Part Number :
PIC16F1575-E/ST
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Datasheet :
PIC16F1575-E/ST.pdf
Category :
Embedded - Microcontrollers
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3167
Delivery Services :
PIC16F1575-E/ST
Comments
    PIC16F1575-E/ST Specifications
    Category:
    Embedded - Microcontrollers
    Package/Case:
    14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Series:
    PIC® 16F
    ProductStatus:
    RoHS
    CoreProcessor:
    32MHz
    CoreSize:
    1K x 8
    Speed:
    8-Bit
    Connectivity:
    Peripherals:
    Active
    NumberofI/O:
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    ProgramMemorySize:
    LINbus, UART/USART
    ProgramMemoryType:
    Surface Mount
    EEPROMSize:
    12
    RAMSize:
    PIC
    Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
    A/D 8x10b; D/A 1x5b
    DataConverters:
    Internal
    OscillatorType:
    14KB (8K x 14)
    OperatingTemperature:
    FLASH
    MountingType:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    PIC16F1575-E/ST FAQ
    1. How to order PIC16F1575-E/ST on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the PIC16F1575-E/ST price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PIC16F1575-E/ST?
    PIC16F1575-E/ST Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.