RBF-4.8-8.6-16
RBF-4.8-8.6-16
Part Number :
RBF-4.8-8.6-16
Manufacturer :
Essentra Components
Description :
BARBED FASTENER 0.340 NYLON BLK
Datasheet :
RBF-4.8-8.6-16.pdf
Category :
Rivets
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2459
Delivery Services :
RBF-4.8-8.6-16
Comments
    RBF-4.8-8.6-16 Specifications
    Category:
    Rivets
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Richco, RBF
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Barbed Fastener
    RivetDiameter:
    RivetLength:
    0.340 (8.64mm)
    HeadDiameter:
    0.630 (16.00mm)
    HeadHeight:
    0.080 (2.03mm)
    HoleDiameter:
    0.187 (4.75mm) 3/16
    GripRange:
    0.080 ~ 0.170 (2.03mm ~ 4.32mm)
    Features:
    Color:
    Black
    RBF-4.8-8.6-16 FAQ
    1. How to order RBF-4.8-8.6-16 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the RBF-4.8-8.6-16 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBF-4.8-8.6-16?
    RBF-4.8-8.6-16 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.