RC1206FR-10120RL
RC1206FR-10120RL
Part Number :
RC1206FR-10120RL
Manufacturer :
Yageo
Description :
RES 120 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet :
RC1206FR-10120RL.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
38533
Delivery Services :
RC1206FR-10120RL
Comments
    RC1206FR-10120RL Specifications
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    RC_L
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    120 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    TemperatureCoefficient:
    ±100ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    Size/Dimension:
    0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
    Height-Seated(Max):
    0.026 (0.65mm)
    NumberofTerminations:
    RC1206FR-10120RL FAQ
    1. How to order RC1206FR-10120RL on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the RC1206FR-10120RL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RC1206FR-10120RL?
    RC1206FR-10120RL Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.