RER60F2R05RC0230
RER60F2R05RC0230
Part Number :
RER60F2R05RC0230
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
RES CHAS MNT 2.05 OHM 1% 5W
Datasheet :
RER60F2R05RC0230.pdf
Category :
Chassis Mount Resistors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3148
Delivery Services :
RER60F2R05RC0230
Comments
    RER60F2R05RC0230 Specifications
    Category:
    Chassis Mount Resistors
    Package/Case:
    Axial, Box
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-39009, RER60
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    2.05 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    5W
    Composition:
    Wirewound
    TemperatureCoefficient:
    ±50ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 250°C
    Features:
    Military, Moisture Resistant
    CoatingHousingType:
    Aluminum
    MountingFeature:
    Flanges
    Size/Dimension:
    0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm)
    Height-Seated(Max):
    0.335 (8.51mm)
    LeadStyle:
    Solder Lugs
    RER60F2R05RC0230 FAQ
    1. How to order RER60F2R05RC0230 on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the RER60F2R05RC0230 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RER60F2R05RC0230?
    RER60F2R05RC0230 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.