SRN2012T-100K
SRN2012T-100K
Part Number :
SRN2012T-100K
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
IND,2X1.2X1.2MM,10UH10%,0.56A,SE
Datasheet :
SRN2012T-100K.pdf
Category :
Fixed Inductors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
251
Delivery Services :
SRN2012T-100K
Comments
    SRN2012T-100K Specifications
    Category:
    Fixed Inductors
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SRN2012T
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    560 mA
    Current-Saturation(Isat):
    360mA
    Shielding:
    Semi-Shielded
    DCResistance(DCR):
    800mOhm
    Q@Freq:
    14 @ 2.5MHz
    Frequency-SelfResonant:
    40MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    2.5 MHz
    Features:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    0805 (2012 Metric)
    SRN2012T-100K FAQ
    1. How to order SRN2012T-100K on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the SRN2012T-100K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SRN2012T-100K?
    SRN2012T-100K Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.