SRR1005-182K
SRR1005-182K
Part Number :
SRR1005-182K
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 1.8MH 160MA 5.7OHM SMD
Datasheet :
SRR1005-182K.pdf
Category :
Fixed Inductors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3759
Delivery Services :
SRR1005-182K
Comments
    SRR1005-182K Specifications
    Category:
    Fixed Inductors
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SRR1005
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1.8 mH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    160 mA
    Current-Saturation(Isat):
    230mA
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    5.7Ohm Max
    Q@Freq:
    65 @ 252kHz
    Frequency-SelfResonant:
    1.4MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    1 kHz
    Features:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    SRR1005-182K FAQ
    1. How to order SRR1005-182K on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the SRR1005-182K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SRR1005-182K?
    SRR1005-182K Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.