SRR1208-100ML
SRR1208-100ML
Part Number :
SRR1208-100ML
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 10UH 5A 21 MOHM SMD
Datasheet :
SRR1208-100ML.pdf
Category :
Fixed Inductors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
368
Delivery Services :
SRR1208-100ML
Comments
    SRR1208-100ML Specifications
    Category:
    Fixed Inductors
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SRR1208
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    5 A
    Current-Saturation(Isat):
    6.7A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    21mOhm Max
    Q@Freq:
    20 @ 2.52MHz
    Frequency-SelfResonant:
    15MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    1 kHz
    Features:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    SRR1208-100ML FAQ
    1. How to order SRR1208-100ML on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the SRR1208-100ML price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SRR1208-100ML?
    SRR1208-100ML Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.