SRR1260-101M
SRR1260-101M
Part Number :
SRR1260-101M
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 100UH 1.7A 180MOHM SMD
Datasheet :
SRR1260-101M.pdf
Category :
Fixed Inductors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
394
Delivery Services :
SRR1260-101M
Comments
    SRR1260-101M Specifications
    Category:
    Fixed Inductors
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SRR1260
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    100 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    1.7 A
    Current-Saturation(Isat):
    1.7A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    180mOhm Max
    Q@Freq:
    26 @ 796kHz
    Frequency-SelfResonant:
    6.07MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz
    Features:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    SRR1260-101M FAQ
    1. How to order SRR1260-101M on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the SRR1260-101M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SRR1260-101M?
    SRR1260-101M Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.