SRR4018-2R2Y
SRR4018-2R2Y
Part Number :
SRR4018-2R2Y
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 2.2UH 2.1A 55 MOHM SMD
Datasheet :
SRR4018-2R2Y.pdf
Category :
Fixed Inductors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3631
Delivery Services :
SRR4018-2R2Y
Comments
    SRR4018-2R2Y Specifications
    Category:
    Fixed Inductors
    Package/Case:
    1919 (4848 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SRR4018
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    2.2 µH
    Tolerance:
    ±30%
    CurrentRating(Amps):
    2.1 A
    Current-Saturation(Isat):
    2.1A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    55mOhm Max
    Q@Freq:
    8 @ 7.96MHz
    Frequency-SelfResonant:
    90MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz
    Features:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    SRR4018-2R2Y FAQ
    1. How to order SRR4018-2R2Y on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the SRR4018-2R2Y price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SRR4018-2R2Y?
    SRR4018-2R2Y Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.