ST1S06PM12R
ST1S06PM12R
Part Number :
ST1S06PM12R
Manufacturer :
STMicroelectronics
Description :
IC REG BUCK 1.2V 1.5A 6DFN
Datasheet :
ST1S06PM12R.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3101
Delivery Services :
ST1S06PM12R
Comments
    ST1S06PM12R Specifications
    Category:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Function:
    Step-Down
    OutputConfiguration:
    Positive
    Topology:
    Buck
    OutputType:
    Fixed
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    2.7V
    Voltage-Input(Max):
    6V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage-Output(Max):
    Current-Output:
    1.5A
    Frequency-Switching:
    1.5MHz
    SynchronousRectifier:
    Yes
    OperatingTemperature:
    -30°C ~ 85°C (TJ)
    MountingType:
    Surface Mount
    ST1S06PM12R FAQ
    1. How to order ST1S06PM12R on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the ST1S06PM12R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ST1S06PM12R?
    ST1S06PM12R Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.