TL1963A-25DCYR
TL1963A-25DCYR
Part Number :
TL1963A-25DCYR
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-4
Datasheet :
TL1963A-25DCYR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
3471
Delivery Services :
TL1963A-25DCYR
Comments
    TL1963A-25DCYR Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    20V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.55V @ 1.5A
    Current-Output:
    1.5A
    Current-Quiescent(Iq):
    1 mA
    Current-Supply(Max):
    80 mA
    PSRR:
    63dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Temperature, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    TL1963A-25DCYR FAQ
    1. How to order TL1963A-25DCYR on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the TL1963A-25DCYR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TL1963A-25DCYR?
    TL1963A-25DCYR Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.