TL750L10CDR
TL750L10CDR
Part Number :
TL750L10CDR
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 10V 150MA 8SOIC
Datasheet :
TL750L10CDR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
2249
Delivery Services :
TL750L10CDR
Comments
    TL750L10CDR Specifications
    Category:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    26V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    10V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.6V @ 150mA
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    2 mA
    Current-Supply(Max):
    12 mA
    PSRR:
    65dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    TL750L10CDR FAQ
    1. How to order TL750L10CDR on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the TL750L10CDR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TL750L10CDR?
    TL750L10CDR Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.