TL750L10CLPR
TL750L10CLPR
Part Number :
TL750L10CLPR
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 10V 150MA TO92-3
Datasheet :
TL750L10CLPR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
397
Delivery Services :
TL750L10CLPR
Comments
    TL750L10CLPR Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    26V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    10V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.6V @ 150mA
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    2 mA
    Current-Supply(Max):
    12 mA
    PSRR:
    65dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C
    MountingType:
    Through Hole
    TL750L10CLPR FAQ
    1. How to order TL750L10CLPR on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the TL750L10CLPR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TL750L10CLPR?
    TL750L10CLPR Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.