TL750M10CKC
TL750M10CKC
Part Number :
TL750M10CKC
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 10V 750MA TO220-3
Datasheet :
TL750M10CKC.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
7050
Delivery Services :
TL750M10CKC
Comments
    TL750M10CKC Specifications
    Category:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube,Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    26V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    10V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.6V @ 750mA
    Current-Output:
    750mA
    Current-Quiescent(Iq):
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    55dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C
    MountingType:
    Through Hole
    TL750M10CKC FAQ
    1. How to order TL750M10CKC on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the TL750M10CKC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TL750M10CKC?
    TL750M10CKC Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.