TPS71825-12DRVR
TPS71825-12DRVR
Part Number :
TPS71825-12DRVR
Description :
IC REG LIN 2.5V/1.2V 200MA 6WSON
Datasheet :
TPS71825-12DRVR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
In Stock :
3383
Delivery Services :
TPS71825-12DRVR
Comments
    TPS71825-12DRVR Specifications
    Category:
    Package/Case:
    6-WDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    2
    Voltage-Input(Max):
    6.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V, 1.2V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    Current-Output:
    200mA
    Current-Quiescent(Iq):
    160 µA
    Current-Supply(Max):
    250 µA
    PSRR:
    63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    MountingType:
    Surface Mount
    TPS71825-12DRVR FAQ
    1. How to order TPS71825-12DRVR on EA-CHIP INDUSTRY CO., LIMITED?
    3. Are the TPS71825-12DRVR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPS71825-12DRVR?
    TPS71825-12DRVR Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.